NAUJIENOS
PAPLŪDIMIO MADA. 150 METŲ. IŠ ALEXANDRE VASSILIEV KOLEKCIJOS 2017.05.29

Pavargęs nuo buitiškų problemų šiuolaikinis žmogus dažnai veržiasi į paplūdimį pasidžiaugti saule ir jūra. Senovėje žmonės maudėsi nuogi ir nesigėdijo nei savo kūno, nei įdegio, nors įrengtų paplūdimių, kaip žinoma, nebuvo. Mes dažnai pamirštame, kad ilgus amžius žmonės maudėsi nuogi arba su apatiniais baltiniais ir mada nebuvo aktuali. Nebuvo jokių paplūdimių maudymuisi, maudėsi ant upės ar jūros kranto, o įdegę buvo tik žvejai ir valstietės. Paplūdimio apranga atsirado palyginus neseniai, maždaug prieš 100 metų. Krikščioniška moralė persekiojo nuogą kūną ir viską, kas su juo susiję. Maudymosi mada buvo atvežta į Europą žymiai vėliau, Kryžiaus žygių epochoje iš Artimųjų Rytų, sekant turkiškų pirčių papročiu. Rusijoje, pavyzdžiui, maudėsi su apatiniais marškiniais, daugiau upėse ir ežeruose nei jūroje. Susidomėjimas jūros voniomis atsirado tik 18 a. antroje pusėje, kai atsirado atskiros maudyklės drąsuoliams, o terapiniais tikslais jūros maudyklių nauda atrasta tik 19 a. Ir jos buvo daugiau vyriškos, mamos vertino vaikščiojimą pajūriu, gydantį jūros orą ir prisibijojo įdegio – juk odos tamsumas buvo prasčiokų bruožas.

Vokietijoje kurortai atsirado 1820 m. Baltijos pakrantėje, Vakarinėje Prūsijoje ir viena iš pirmųjų tokių madingų vietų, skirtų gydyti jūros oru ir vandeniu buvo Kranco kurortas.

 Viktorijos laikų Anglijoje prasideda maudynių palaikymo judėjimas. 19 a. II pusėje kasdienėje aprangoje atsiranda pirmieji maudymosi kostiumai. Tai buvo labai uždari ir sunkūs, primenantys kombinezonus iš žydros vilnos su pūstomis kelnaitėmis, kuriuos damos apsivilkdavo specialiose kabinose. Maudymosi kabinas veždavo į jūrą seklumoje arkliais, vežikas palikdavo kabiną vandeny, dama persirengdavo maudymosi kostiumėliu su kepuraite, paplaukiodavo, po to, vėl persirengdavo. Tokiu būdu maudymosi kostiumėlis būdavo paslėptas visiškai nuo žmonių akių. Prie jo dar būdavo maudymosi skraistė.

Tik 20 a. pradžioje aprangos dalimi tapo trikotažiniai maudymosi kostiumėliai iš vilnos, dažnai su horizontaliomis juostomis, kurios suartino vyrų ir moterų madą – vyrai niekada nesimaudė nuoga krūtine – tai buvo gėdinga.

 

Pirmasis Pasaulinis karas ir moteriška emancipacija atnešė daug kostiumo pakitimų, kuris palaipsniui siaurėjo, tapo patrauklesnis, nestorino figūros kaip anksčiau. 1920 m. atsirado maudymosi kostiumo konkursai, nes prie maudymosi kostiumo buvo privaloma  kojinaitės, kepuraitė ir maudymosi šlepetės! Deginimosi saulėje mada supaprastino maudymosi kostiumą, jis tapo mažiau uždengiantis, atsirado pirmieji bendri paplūdimiai. Daugelis mano, kad Konstantinopolio „Florija“, įkurtas Rusijos emigrantų, yra pirmasis toks paplūdimys.

1920 m. pabaigoje Elza Skiaparelli įtvirtino plačių paplūdimio kelnių madą, o Rusijos emigrantės Marija Novickaja ir Sonia Delone buvo prestižinės maudymosi kostiumų kūrėjos Ar Deko stiliuje. Net kino žvaigždės ėmė fotografuotis  su madingais maudymosi kostiumais! 1930 m. atsirado atskiri maudymosi kostiumai, dažniausiai kartūniniai.  Po to, amerikietiška madai įtakojant, atsirado maudymosi šortai ir ir bermudai. Pokariniu laikotarpiu pirmenybė teikiama kostiumams su išraiškingomis moteriškomis formomis, dėl ko į madą atėjo plastmasiniai liemenėlių „puodeliai“, o 1960 m. hipių judėjimas leido damoms maudytis ir degintis be liemenėlės!

Šiandien maudymosi kostiumėliai sudaro atskirą mados namų  pajamų šaltinį, juos puošia žiedais, grandinėlėmis ir kalnų krištolu, jų prašmatnumui ir kainai nėra ribų.

          

 
     BIOGRAFIJA Aleksandras Vasiljevas

Aleksandras Vasiljevas – pasaulyje žinomas teatro dailininkas, interjero dizaineris, menotyrininlkas ir mados istorikas.

Aleksandras Vasiljevas gimė Maskvoje 1958 m. žinomoje teatralų šeimoje. Tėvas buvo Rusijos liaudies artistas, Menų akademijos narys-korespondentas, sukūręs kostiumus ir dekoracijas 300 pastatymų rusijoje ir užsienyje. Motina Tatjana Vasiljeva-Gulevič, dramos aktorė, profesorė.

Nuo pat vaikystės Vasiljevas augo teatro aplinkoje. Penkerių metų Aleksandras sukūrė savo pirmuosius kostiumus ir dekoracijas lėlių teatrui, taip pat dalyvavo laidų vaikams filmavimuose. 12-kos metų sukūrė kostiumus ir dekoracijas savo pirmajam spektakliui „Smaragdo miesto burtininkas“, atskleisdamas ypatingus gabumus.

Neabejotinai didelę įtaką jam turėjo tėvas. Baigęs Teatro pastatymų fakultetą 1982 m. išvyko į Paryžių, kur dirbo Rond Puant teatre., Bastilijos operos studijoje, Jaunajame Prancūzijos balete ir panašiai.

Aleksandras Vasiljevas – operų, teatro pastatymų, filmų ir baletų dekoracijų kūrėjas daugelyje žinomų teatrų. Bendradarbiavo su Londono nacionalinis teatras, Glazgo baletas, Flandrijos Karališkasis baletas, Baleto teatrai tokijuje, Meksikos nacionalinis baletas, Nevados baletas, Santjago operos ir baleto teatras ir daugelis kitų. A. Vasiljevo teatrinius eskizus 2016 m. kultūros ministerija pripažino Rusijos nacionaline vertybe.

Aleksandras Vasiljevas kviečiamas skaityti paskaitas keturiomis kalbomis daugelyje pasaulio kolegijų ir universitetų kaip mados istorijos ir scenos dizaino profesorius.

Aleksandras Vasiljevas – vienos iš pačių didžiausių privačių 18-20 a. kostiumų kolekcijų savininkas. Šią kolekciją jis demonstravo daugelyje pasaulio šalių – Rusijoje, australijoje, JAV, čilėje, Turkijoje, Honkonge, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Latvijoje, Estijooje, taip pat ir Lietuvoje.  Apdovanotas už rusiško meno propagavimą S. P. Diagilevo medaliu, V. Nižinskio medaliu, „mecenato“ ir Rusijos Menų Akademijos Aukso medaliu ir daugybe mados meno premijų. Dukart tapo Turkijos „Tobav“ premijos laureatu.

Aleksandro Vasiljevo knyga „ Grožis tremtyje“ išleista 15 kartų ir 1998 m. buvo pripažinta geriausia iliustracine metų knyga. Jis taip pat yra knygos „Rusiška mada. 150 metų fotografijose“ (2004), kurioje daugiau nei 2000 rusų mados fotografijų nuo 1850 m. iki XXI a. pardžios. Taip pat knygose pateikti tekstai iš įvairių epochų mados žurnalų, manekenių, žymonių žmonių, aktorių, mados dizainerių interviu. Kaip socialinės, politinės ir ekonominės priežastys įtakojo rusų aprangos charakterį, kaip kito siluetai ir medžiagos, kaip formavosi grožio kanonai, kito laikysena, veido išraiška ir akių švytėjimas – visa tai apžvelgiama knygoje.

Aleksandras Vasiljevas taip pat yra bendraautorius daugelio knygų, iš viso jo „kišenėje“ 30 knygų, parodų katalogų ir leidinių apie madą ir stilių.

 

Nuo 2002 m. Aleksandras Vasiljevas „Kultūros“ televizijos kanalo laidos „Amžiaus dvelksmas“ autorius ir vedantysis. Tai pagal knygą „Grožis tremtyje“ sukurtas laidų ciklas. 2005 m. šis kanalas pradėjo transliuoti naują 10 serijų ciklą, sukurtą knygos „Rusiška mada. 150 metų fotografijose“.

Nuo 1994 m. Aleksandras Vasiljevas daug laiko skiria praktiniams seminarams, paskaitoms kolegijose ir universitetuose. Nuo 2000 m. Samaroje vyksta mados festivalis „Aleksandro Vasiljevo Pavolgio sezonai“

2003 m Maskvoje atidaryta dizaino studija „ Aleksandro Vasiljevo interjerai“, naujo projekto tikslas – pristatyti turtingą rusų tradiciją  paryžietiškam spindesy.

2004 m. atidaryta paroda „Rusų interjeras fotografijose“, kurioje A. Vasiljevas pristatė 55 retas XVIII, XIX ir XX a. pradžios fotografijas  rusiško interjero tema, anksčiau niekur neskelbtas ir nedemonstruotas, kurios vėliau publikuotos knygoje „Rusiškas interjeras senovinėse fotografijose“, kuri kaip ir knyga „Rusiškas Holivudas“,  tapo bestseleriais.

Nuo 2008 m. mados istorikas Aleksandras Vasiljevas  - nepamainomas legendinio TV projekto „Mados nuosprendis“ teisėjas, kurį kasdien žiūri daugiau nei 35 milijonai žiūrovų. 2015 m. laida pripažinta  geriausia televizijos pramogine laida.

 

back   Atgal

Kontaktai

Palangos kurorto muziejus
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Įmonės kodas 303156776    

Birutės al. 34 a, LT–00135 Palanga
Tel. 8 460 30576
El. paštas kurortomuziejus@gmail.com

Administracija dirba

Pirmadieniais – ketvirtadieniais 8.00–17.00 val.
Penktadieniais 8.00–15.45 val.
Valstybinių švenčių išvakarėse dirba viena valanda trumpiau.

Duomenys kaupiami ir saugojami Juridinių asmenų registre, kodas 303156776, Steigėjas Palangos miesto savivaldybė  www.palanga.lt

Palangos kurorto muziejus
Interneto svetainių kūrimas Interneto svetainių kūrimas seo paslaugos optimizavimas